wz

STANDARDY


STANDARD PARSON RUSSELL TERIÉRA

Obratný, aktivní a čilý: Stavěný pro rychlost a vytrvalost. Celkový obraz vyváženosti a flexibility. Čestné jizvy jsou přípustné.

Charakteristika: Hlavně pracovní teriér, schopný a přizpůsobený jít pod zem a běžet s chrty.
Temperament: Odvážný a přátelský.
Hlava a lebka: Plochá, středně široká. Postupně se zužující směrem k očím. Stop plytký. Délka od nosu k stopu mírně kratší jako od stopu k temeni. Nos černý.
Oči: Mandlového tvaru, dost hluboko posazené, tmavé, živý výraz.
Uši: Malé, ve tvaru V, překlopené dopředu, nesené blízko hlavy, špička ucha by měla dosahovak ke koutku oka, záhyb nemá být nad vrcholem lebky. Kůže střední síly.
Tlama: Čelistí silné a svalnaté. Zuby s perfektním pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, horní zuby těsně překrývají spodní a jsou zasazeny kolmo k čelistem.
Krk: Čistý, svalnatý, dobré délky, postupně se rozšiřující k plecím.
Přední nohy: Plece dlouhé a svažující se. Dobře posazené do zadu, jasně vyhraněné v kohoutku. Nohy silné, musí být rovné s klouby nevytáčejícími se ani dovnitř ani ven. Lokty těsně přiléhají k tělu, pracují volně po stranách.
Tělo: Žebra ne příliš vyčnívající. Hrudník střední hloubky, nepřečnívající pod bod loktů, obejmutelný za rameny rukama střední velikosti. Hřbet silný a rovný. Bedra mírně klenutá. Dobře vyvážená. Celková délka mírně delší než výška od kohoutku k zemi.
Zadní nohy: Silné, svalnaté s dobrým zauhlením a zahnutím. Paty posazené nízko a paralelně, dávají velkou hnací sílu.
Tlapky: Kompaktní s pevnými polštářky, nevytáčejí se ani dovnitř ani ven.
Ocas: Silný, rovný, středně vysoko nasazený, nesený nahoře při pohybu. Obvykle kupírovaný na délku hodící se k tělu, umožňující dobré uchopeni rukou.
Chůze/Pohyb: Volně kráčející, dobře koordinovaný, přímá akce v předu i vzadu.
Srst: Přirozeně drsná, těsně přiléhající, hrubá nebo hladká. Břicho a spodní části osrstěné. Kůže musí být hrubá a volná.
Barva: Celá bílá nebo většinou bílá s tříslovými, citrónovými nebo černými znaky, nebo jakákoliv kombinace těchto barev, barevné znaky přednostně umístěné na hlavě nebo kořeni ocasu.
Velikost: Ideální výška v kohoutku: Psi - 35cm (14"); Feny - 33cm (13"). 2.5cm (1") pod nebo nad ideálem je akceptovatelné.
Chyby: Jakákoliv odchylka od výše uvedeného by měla být považována za chybu, a závažnost která se jí připíše by měla být přímo úměrná stupni této odchylky.
Poznámka: Psi mají mít dvě zjevně normální varlata úplně sestoupené do šourku.

 


Yscha of Lovealoch
/hrubosrstý/

Ariana Sonix
/hladkosrstý/

Axia Sonix
/broken/

 

STANDARD PLEMENE JACK RUSSELL TERIÉR

Země původu: Anglie
Oficiální standard FCI vydán: 14.12.2000 - číslo 345
Skupina FCI: 3. skupina - Teriéři; sekce 2 - Nízkonozí teriéři

Všeobecně: Jack Russel teriér je silný, aktivní, hbitý a pružný pracovní pes s odvážnou povahou a pružným tělem střední délky. Jeho svižná chůze se hodí k jeho čilému výrazu.

Hlava: Lebka musí být plochá, středně široká, postupně se zužující k očím, přecházející v silný čenich s velmi silnými čelistmi. Stop musí být zřetelný, ale ne silně vyjádřený. Délka od stopu k nosu má být o trochu kratší, než od stopu k týlnímu hrbolu, svaly čelistí musí být dobře vyvinuté. Nos musí být černý. Dobře vyvinuté silné čelisti s pevně napojenými pigmentovanými pysky a s nůžkovým skusem, s pevnými zuby. Uši překlopené, nebo zavěšené, silné a velmi pohyblivé. Oči jsou malé a tmavé s bdělým výrazem. Nesmí být vypouklé. Oční víčka jsou dobře spojená. Okraje očních víček musí být černé.

Tělo: Krk je pevný a suchý, schopný dobře vyrovnávat postavení hlavy. Hrudník spíše hluboký než široký s dostatečnou vzdáleností od země. Spodní strana hrudníku se nachází, pokud jde o výšku, uprostřed mezi zemí a kohoutkem. Tělo je trochu delší než jeho výška, měřeno tak, že délka od kohoutku k nasazení ocasu je trochu delší, než vzdálenost od kohoutku k zemi. Hřbet je rovný. Žebra klenutá, po stranách oploštělá, takže hrudník se dá obejmout rukama - objem činí asi 40 až 43 cm. Bedra musí být krátká, pevná a svalnatá. Lopatky směřují šikmo a nejsou příliš osvalené. Hrudní končetiny jsou rovné od lopatek k prstům, z pohledu zepředu i ze strany a s dostatečnou délkou nadloktí, takže lokty stojí pod tělem. Předhrudí je jasně patrné. Pánevní končetiny jsou silné a svalnaté, vzhledem k plecím dobře vyvážené. Při pohledu zezadu jsou rovnoběžné. Dobré zaúhlení kolen a nízko položená hlezna. Tlapky jsou malé, okrouhlé, pevné, se silnými nášlapnými polštářky. Prsty středně klenuté, ani vbočené ani vybočené. Pohybuje se přímo, pravidelně, volně, čile. V klidu může ocas viset. Při pohybu musí stát vzpřímeně.

Výška: Ideální je výška mezi 25 a 30 centimetry, s hmotností v kilogramech rovnající se 1 kg na 5 centimetů výšky v kohoutkul Pes o výšce 25 centimetrů má tedy vážit 5 kg a pes o výšce 30 cm 6 kg.
Srst a barva: Srst může být hladká, drsná a hrubá. Musí být odolná proti povětrnostním vlivům. Bílá by měla převažovat nad černými, tříslovými, či hnědými skvrnami.
Temperament: Odvážný a nebojácný, přátelský a sebevědomý.
Poznámka: Psi musí mít v šourku dvě normálně vyvinutá varlata.
 


Bohemian Rapsody
/drsnosrstá/

 Foxwarren Tommy
/hladkosrstý/

Baron Brutus v.h. Beijerseveld
/hrubosrstý/